Výstroj

Na různé akce je potřeba s sebou mít různé vybavení, a proto používáme VÝSTROJNÍK, což je seznam věcí rozdělený do tří kategorií (A/B/C) dle délky a druhu akce. V každém emailu s informacemi o výpravě je vždy potřebný typ výbavy uveden a případně doplněn o další věci.

Výstroj A

Věci na schůzku

• Stezka nebo nováček
  • Deník
  • Propiska
  • Trháček
  • Šátek
  • Oddílové triko

Stezka nebo Nováček

Je sešit s úkoly, které rozvíjí různé oblasti osobnosti. Stezku není třeba kupovat, každý ji od nás dostane.

Deník

Deník je sešit A5 v pevných deskách. Do deníku si zapisujeme věci úhledně. Slouží k nalepování materiálů, které dětem rozdáváme a které by mohly později využívat při hrách a soutěžích. Také k psaní skautské praxe, důležitých událostí, postřehů a zážitků, ke kterým by se později mohly rády vracet. Jejich skautská činnost a osobnostní růst, vše přehledně na jednom místě, tak by měl deník vypadat.

Trháček

Obyčejný blok, který je určený pro čmárání a psaní v rámci programu, případně i k vytrhávání listů.

Oddílové tričko

Oddílové tričko vlastní výroby, které lze pořídit v klubovně, pomáhá tvořit oddílovou identitu a během prvního roku může na výpravách nahrazovat kroj.

Výstroj B

Věci na jednodenní výpravu (bez vaření)

• Menší batoh
  • Kroj nebo oddílové tričko
  • Skautský šátek (kdo má)
  • Stezka nebo Nováček
  • Deník
  • Zavírací nůž
  • Zápalky
  • Kapesníky
  • Pití a svačina

Skautský kroj

Skautský kroj je reprezentativní oděv, který vyjadřuje příslušnost k organizaci, ukazuje zdatnost jeho majitele a vypovídá o něm samotném. Je tedy vizitkou každého skauta či skautky. Jak by měl kroj vypadat a co by na něm mělo být můžete nalézt zde. Doporučujeme kroj s dlouhým rukávem.
Nováčci kroj ze začátku nepotřebují, nejpozději před táborem je ale potřeba kroj koupit v JUNshopu.

Výstroj C

Věci na vícedenní výpravu (do přírody)

• Krosna
  • Kroj nebo oddílové tričko
  • Skautský šátek (kdo má)
  • Stezka nebo Nováček
  • Pláštěnka
  • Oblečení do přírody
  • Celta
  • Igelit
  • Karimatka
  • Spacák
  • Věci na spaní
  • Hygienické potřeby
  • Baterka (čelovka)
  • Zavírací nůž
  • Zápalky
  • Liháček + tuhý líh
  • Ešus + lžíce
  • 1 litr vody na vaření
  • Toaletní papír

Igelit

Igelit na spaní by měl měřit alespoň 0,7×2 m.

Ešus

Hliníkový ešus má oproti plastovým miskám tu výhodu, že má madlo, takže strávník se při nandavání jídla nespálí a dá se v něm zároveň vařit na ohni.
*Tip* K ešušu doporučujeme přibalit obal, aby se od něj v batohu neušpinili ostatní věci.

Celta

Celta, neboli stanový dílec, je plachta různých tvarů s knoflíky a očky po obvodu, které umožňují sepnutí více celt do stanu. Na výpravách do přírody spíme ve stanech z takto postavených celt a proto je potřeba celtu nezapomínat a brát ji s sebou. Celtu má od nás každý propůjčenou na dobu svého působení v oddíle a měl by se o ni řádně starat. V oddíle používáme rakouské celty, které mají (skoro) trojúhelníkový tvar.

Liháček

Liháček je vařič na pevný líh, který využíváme na výpravách k vaření v případech, kdy nechceme rozdělávat oheň.

Pláštěnka

Pláštěnka by měla být z pevnějšího materiálu, dostatečně veliká, aby se pod ní vešel i batoh. Dobrý řešením je též pončo.

*Tip* Na výpravy si zabalte všechno do batohu a nechce si ještě místo pro společné jídlo, které rozdáváme na srazu. S batohem se vždy jde alespoň kus cesty pěšky a věci v ruce překáží, a nebo se často zapomínají ve vlacích.
Každý účastník výpravy by si měl balit sám, aby věděl co v batohu má.