Historie oddílu

Tady je stručná historie našeho oddílu.
Více o historii celého skautingu najdeš třeba na stránkách Junáka, nebo si můžeš půjčit nějakou z knih, které máme v klubovně.

1968 – Obnovení Junáka

V Březnu došlo k obnovení činnosti skautské organizace. Ve Strašnicích obnovena činnost 35. střediska pod novým jménem “Jaroslava Rady“. Ve středisku byla obnovena 305. smečka vlčat.

1969 – Založení oddílu Káňata

V lednu roku 1969 se registruje samostatná smečka vlčat 306. Káňata. Vůdcem se stává Jan „Rošťa“ Kříž.

1970 – Zákaz Junáka

V září došlo k rozpuštění Junáka, 35. středisko se z části přeregistrovalo do Pionýrské organizace a 306. smečka vlčat se nejprve stala 1. oddílem „Káňata“, později 11. oddílem „Káňata“.

1975 – Nová klubovna

V tomto roce oddíl získává novou klubovnu v ulici Černokostelecká a vydrží zde téměř 40 let.

1975 – Nové tábořiště Brtnice

Poprvé oddíl táboří samostatně na Českomoravské vrchovině u Brtnice. Oddíl přechází na klasický způsob skautského táboření, kdy tábořiště je vybavena pouze nejnutnějšími věcmi.

1986 – Kwang vůdcem oddílu

Na táboře Jan „Rošťa“ Kříž předává vedení oddílu Jaroslavu „Kwangovi“ Bicanovi

1987 – Nové tábořiště Sedlo

Oddíl táboří v Sedle u Jindřichova Hradce na půjčeném tábořišti bývalé 305. smečky, kde vydrží až do obnovení Junáka v roce 1990.

1990 – obnovení Junáka

Spolu s bývalým 305. oddílem „Sovy“ a oddílem „Watuta“ zakládají “Káňata“ 77. středisko “Rod sovy“ a registrují se pod číslem 311., čímž odkazují na historii válečné 311. čs. bombardovací perutě ve Velké Británii.

1991 – rozdělení Káňat

V tomto roce dochází k rozkolu ve vedení oddílu, část vedoucích odchází do Tábornické unie.
Podaří se zachovat historickou klubovnu a soustavným náborem obnovit zdecimovanou členskou základnu.

1993 – Nové tábořiště Kondrac

Opět se koná samostatný tábor – na Podblanicku, u obce Kondrac. Zázemí tábora tvoří malá chata, podsady montované, zapůjčené od místních organizací.

1996 – Nové tábořiště Panské mlýny

Oddíl vyráží na nové tábořiště u Soběšic na Strakonicku. Čtyři tamní tábory se zapisují do paměti účastníků jako dokonale propršené.

2001 – Nové tábořiště Brtnice

Oddíl se vrací k táboření formou stálého třítýdenního tábora do kraje, kde prožil svůj vzestup – na Českomoravskou vysočinu u obce Brtnice.

2001 – Králík vůdcem oddílu

Kwang předává vedení oddílu Janu „Králíkovi“ Albrechtovi.

2005 – Kebič vůdcem oddílu

Králík předal vedení 311. oddílu skautů a vlčat do rukou jeho nástupce Zdeňkovi „Kebičovi“ Zelinkovi.

2006 – Obnovení dívčího kmene

Vedení oddílu rozhodne o staronovém obnovení dívčího kmene, které povede Radka „Žofka“ Szotkowská.

2010 – Nové tábořiště Česká Čermná

Oddíl nachází nové tábořiště nedaleko obce Česká Čermná, kde zůstává až do současnosti.

2011 – Houba vůdcem oddílu

Na táboře Houba skládá vůdcovskou přísahu a Kebič mu předává oddíl. Poprvé v historii Káňat povede oddíl tým ve složení Piškot, Lišák, Žofka a Houba.

2013 – První mezinárodní akce

Oddíl poprvé vyráží na mezinárodní skautskou akci – Intercamp

2016 – Nová klubovna

Po více než 40 letech oddíl opouští starou klubovnu na Černokostelecké a stěhuje se do nové klubovny v ulici Dětská. Oddíl tak zůstává na Solidaritě.

Současnost

V současné době má oddíl 69 členů, z toho 8 vedoucích, kteří společně s dalšími 4 rovery vedou oddíl a jsme tak 7. největší skautský oddíl v Praze.

2020 – Anča vůdkyní oddílu

Na táboře oddíl přebírá Anča, Modrozoubek a Turbo.